PRICING FOR CREATIVE WORK

We’ve decided to be transparent about our pricing so that you can fully understand it in a way that helps you make your decision about whether or not this is the program for you.

Here are our calculations:


MATERIALS | $110 value

  • 3 workbooks @ $30 each
  • 1 journal/workbook @ $15
  • Notepad, pen, and sticky notes @ $5

INSTRUCTION + FACILITATION + VENUE | $1,200 value

  • 30 hours of classroom time @ $25 per hour
  • 9 x 2-hour Follow-through Sessions @ $25 per hour 

CONSULT | $100 Value

  • 1 x 90 minute consult @ $100

FOOD + DRINK | $236 Value

  • 6 lunches @ $15 each
  • 6 healthy snacks @ $4 each 
  • 16 treats @ $3.50 each
  • 27 coffee/tea @ $2 each
  • 6 sparkling waters with juice @ $2 each

RECEPTION + GRADUATION | $54 Value

  • 2-hour opening reception with drinks and appetizers @ $30
  • 2-hour graduation with bubbly and cake @ $24

BONUSES

  • An ongoing private Facebook group
  • Access to online resources + downloadable worksheets
  • Sustainability Checklist

 

TOTAL: $1,700

 

One final note on our pricing is that we are fellow artists. Supporting our business, supports us as artists too. Win-win, right?